Regulace topení z kamene

Každý topný kámen může být regulován zvlášť, nebo může být naráz regulována soustava panelů – například když je více panelů v jedné místnosti, regulují se jedním termostatem. Je třeba dbát na to, aby nebylo překročeno maximální proudové zatížení termostatu (uvádí se v jednotkách A). Regulaci topení z kamene lze provádět nejčastěji těmito způsoby:

Zásuvkový termostat

zasuvkovy-termostat
Nejjednodušší a nejlevnější řešení regulace, avšak nejméně pohodlné na ovládání a také nejméně estetické. Přívodní kabel k topení z kamene je opatřen zástrčkou, ta je vsunuta do zásuvkového termostatu, který je zapojen v běžné zásuvce s kolíkem. Zásuvka by měla být umístěna v takové vzdálenosti od topení, aby sálající teplo z kamene neovlivňovalo měřenou teplotu v místnosti termostatem. Zásuvkový termostat může být buď jednoduchý kolečkový nebo digitální částečně programovatelný.

Drátový termostat

dratovy-termostat
Nejčastěji používané ekonomické řešení, náročnější na vedení kabelů. Vodiče se vedou buď pod omítkou nebo v lištách do zabudované nebo předsazené elektroinstalační krabice. Napěťový kabel od jističe a přívodní kabel od topení z kamene jsou přivedeny do elektroinstalační krabice, na kterou se umístí drátový termostat, v jehož svorkovnici se vodiče propojí. V termostatu se okruh spojuje a rozpojuje na základě naměřené teploty v místě termostatu. Z toho důvodu je nutné termostat umístit v takové vzdálenosti od topení, aby sálající teplo z kamene neovlivňovalo měřenou teplotu v místnosti termostatem. Drátové termostaty mohou být buď jednoduché kolečkové nebo digitální programovatelné.

Bezdrátový termostat

bezdratovy-termostat
Nejlepší a nejméně rušivé řešení regulace teploty. Přívodní vodič od topení z kamene je sveden do elektroinstalační krabice umístěné například za topením nebo vedle topení, do které je přivedeno napětí od jističe. Do nebo na elektroinstalační krabici (dle konkrétního typu) se umístí řídící jednotka termostatu, která je spárována s dálkovým ovladačem, který pak lze umístit kdekoliv v místnosti. Teplota je měřena a regulována dle dálkového ovladače, takže nehrozí ovlivnění termostatu sálajícím kamenem.

Katalog termostatů

Pokojový termostat Ekothermic 053

Jednoduchý pokojový termostat, nastavení teploty otočným ovladačem, jeho ovládání zvládne i naprostý laik.
Elektronické měření a regulace zajišťuje přesnější udržení nastavené teploty oproti starším typům termostatů s bimetalovým páskem.
Vypínačem na termostatu můžete topení vypnout.
Navíc je v termostatu integrována tzv. funkce Set-back, kdy na dobu 6 hodin stiskem tlačítka snížíte regulovanou teplotu o 5°C. Nemusíte přenastavovat teplotu ovládacím kolečkem, večer jednoduše stiskem tlačítka přepnete termostat do úsporného režimu (udržuje teplotu o 5°C nižší než je nastavená teplota), po šesti hodinách se automaticky přepne do režimu udržování nastavené teploty. Další den se ve stejnou dobu opět přepne do úsporného režimu, dokud funkci Set-back nezrušíte.
Technické parametry:
Napájení: 220-250VAC /50Hz
Max. zátěž: 7A - odporová, 3A indukční
Regulace teploty 5-30 °C
Set-back: Ano, indikace LED diodami
Rozměr (š x v x h): 91 x 62 x 27mm

Pokojový termostat Ekothermic 050

Jednoduchý pokojový termostat, ovládání zvládne naprostý laik. Nastavení teploty otočným regulátorem.
Elektronické měření a regulace zajišťuje přesnější udržení nastavené teploty oproti starším typům termostatů s bimetalovým páskem.
Technické parametry:
Napájení: 220-250VAC /50Hz
Max. zátěž: 7A - odporová, 3A indukční
Regulace teploty 5-30 stupňů
Možnost nastavení ovládání topení nebo klimatizace
Rozměry: 75x75x31mm

Prostorový termostat Ekothermic 099

Základní model programovateného termostatu s týdenním programem. Rozměry 74x74x28mm, rozsah měření teploty 0 - 40 st. C, samostatné programy pro sobotu a neděli.
- Týdenní časovač s osmi programy (4 programy pro všední den, 2 programy pro sobotu, 2 programy pro neděli).
- Regulace teploty: +5-35 °C
- Ruční nebo automatické řízení
- Zobrazení teploty, času a provozního stavu na displeji
- režim 'SLEEP' pro případ, že termostat není delší dobu používán
- Napájení: 2x alkalická baterie (AAA)

Zásuvkový termostat TZ 33 REG

Zásuvkový elektronický termostat s LCD displejem, který zobrazuje teplotu v místnosti a aktuální stav termostatu (zapnut/vypnut).LED dioda pod displejem ukazuje aktuální stav elektrické zásuvky (sepnuta - rozepnuta). Je napájen síťovým napětím 230 V (k provozu není potřeba baterií).

Napětí: 230V AC/50 Hz
Proud: 16(3) A
Nastavení: 5°C až 35°C
Krytí: IP 20
Diference: 0,5°C

Zásuvkový termostat TZ 63 REG

Zásuvkový elektronický termostat s časovým spínačem a protizámrazovou ochranou. Časový spínač umožňuje pomocí jednoho stisku tlačítka zapnout zásuvku bez ohledu na nastavenou teplotu termostatu na předem nastavený časový interval v rozsahu 15 min. až 5 hodin. Poté se automaticky vrátí do režimu termostatu. Přehledný LCD displej zobrazuje teplotu prostředí, aktuální stav termostatu (zapnut/vypnut) nebo odpočítávaný časový interval.

Napětí: 230V AC/50 Hz
Proud: 16(3) A
Nastavení: 5°C až 35°C
Krytí: IP 20
Diference: 0,5°C

Bezdrátový termostat BPT710 - dálkový ovladač

BPT710 je schopný ovládat až 9 spínacích prvků (přijímačů-řídících jendotek). Prvky spíná postupně, a tím zabraňuje proudovým nárazům v síti. Dosah v zástavbě je min. 35 m - podle použitého přijímače.
Kompatibilní s přijímači-řídícími jednotkami BPT001, BPT002, BPT003.
-7 týdenních programů s 6-ti teplotními změnami na den
-podsvícený displej
-režimy: AUTO/MANU/OFF/DOVOLENÁ
-rychlá změna požadované teploty
-možnost programovat den po dni nebo v blocích Po-Pá, So-Ne, Po-Ne
-informace o hodinách provozu
-dětská pojistka – uzamčení kláves
-automatický přechod na LETNÍ/ZIMNÍ čas
-funkce „ OTEVŘENÉ OKNO“ (automatické vypnutí topení během větrání)
-možnost nastavení korekce aktuální teploty
-protizámrazová ochrana (3°C)

Bezdrátový přijímač BPT001

Spíná připojené zařízení na základě přijatých informací od vysílací řídící jednotky (termostatu BPT710). Velkou výhodou je montáž přímo do instalační krabice.
Je vhodný pro spínání topných panelů, přímotopů, sálavých panelů, topných rohoží atd.
Napájení 230 V/ 50 Hz
Typ komunikace obousměrná
Frekvence 433,92 MHz
Citlivost <-92 dBm
Dosah až 150 m
Výstup relé, max.16A/250VAC
Stupeň krytí IP 20 a vyšší podle montáže
Třída ochrany II
Pracovní teplota 0°C až +40°C
Rozměry (DxŠxH) 49,5 mm x 45,5 mm x 26 mm

Bezdrátový přijímač BPT002

Spíná připojené zařízení na základě přijatých informací od vysílací řídící jednotky (termostatu BPT710). Přisazená montáž.
Je vhodný pro spínání topných panelů, přímotopů, sálavých panelů, topných rohoží atd.
Napájení 230 V/ 50 Hz
Typ komunikace obousměrná
Frekvence 433,92 MHz
Citlivost <-95 dBm
Dosah až 200 m
Výstup relé, max.16A/250VAC
Stupeň krytí IP 40
Třída ochrany II
Pracovní teplota 0°C až +40°C
Rozměry (DxŠxH) 109 mm x 80 mm x 31 mm

Bezdrátový přijímač BPT003

Spíná připojené zařízení na základě přijatých informací od vysílací řídící jednotky (termostatu BPT710). Umístění do zásuvky.
Je vhodný pro spínání topných panelů, přímotopů, sálavých panelů, topných rohoží atd.
Napájení 230 V/ 50 Hz
Typ komunikace obousměrná
Frekvence 433,92 MHz
Citlivost <-95 dBm
Dosah až 200 m
Výstup relé, max.16 A/250 VAC
Stupeň krytí IP 20
Pracovní teplota 0°C až +50°C
Rozměry (DxŠxH) 130 mm x 57 mm x 78 mm

Bezdrátový pokojový termostat Ekothermic 106

Nepotřebujete natahovat žádné dráty mezi měřící jednotkou a topením (regulační jednotkou). Měřící jednotku jednoduše umístěte kdekoli v bytě, regulační jednotku umístíte ke kotli, přenos mezi těmito jednotkami je bezdrátový. Programovatelný bezdrátový termostat pro regulaci vytápění nebo klimatizace. Bezdrátové propojení měřící a přijímací jednotky. Týdenní časovač s devíti programy (3 programy nastavitelné). Ruční nebo automatické řízení. ECONO režim v případě delší nepřítomnosti uživatele.Režim "7 stupňů" zabraňující promrznutí. Nastavení rozptylu regulace vytápění. Podsvícení displeje. Napájení: vysílací/přenosná jednotka: 2x tužková (AA) alkalická baterie 1.5V přijímací/spínací jednotka: 230V /50Hz Max. zátěž: 16A - odporová, 8A indukční Programy: 6 programů přednastavených, 3 programy nastavitelné